A magyarországi Fortunákról
- január 01.-én Magyarországon közel 150 Fortuna családi nevet viselő ember élt: 7 Fortuna nemzetség található, 12 megyében, 42 településen élünk, 61 féle nevet viselünk, és 1-86 évesek vagyunk. Legtöbben B.A.Z. Megyében, illetve Miskolcon élünk, de sokan vannak Pest és Békés Megyében is.
A leggyakoribb férfi keresztnevet viselők: István, János, László.
A legérdekesebb férfi nevet viselők: Dominik, Emil, Iván.
A leggyakoribb női nevet viselők: Mária, Zsuzsanna, Judit.
A legérdekesebb női nevet viselők: Hanna, Jázmin, Ottilia 7 Fortuna nemzetség található, de lehet, hogy csak öt?
Amit eddig tudunk:
- III. Ferdinánd (1637-1657) uralkodása idején kapta Fortuna Mátyás ezt a nemesi rangot, melyet 1659.06.17-én Zemplénben hirdettek ki, de ekkor már III. Ferdinánd nem élt (I. Lipót).
1, Forrásmunka
2, Forrásmunka
- A Magyar Országos levéltár ezügyben végzett kutatásainak eredményeiből kitűnik, hogy egy 1669.10.01.-én kelt birtok átruházási ügyben merült fel a Fortuna Mátyás neve Porubka (Hommonai Járás), illetve Nagycseb (Nagymihályi Járás) településeken.
- 1705-1713 között élt Sátoraljaújhelyen egy Fortuna János (vélhetően Fortuna Mátyás -1664-1670 - fia) nemes, ahonnan eddigi kutatásaink szerint nyomtalanul eltűnt!
- A Zemplén Vármegyei Fortuna nemesek vélhetően jobbágytelken élő nemesek voltak, dézsmát nem fizettek.
- A Fortuna nemesek őrt álló katonai nemesek, vincellérek voltak.
Eddig még nem találtuk meg:
- Az okot, azaz, hogy miért kapta (feltételezések szerint a török elleni háborúban), - illetve a címerlevelet sem, csak a hivatkozást
- 1669.10.01.-én kelt birtok átruházási ügyben merült fel a Fortuna Mátyás neve Porubka (hommonai járás), illetve Nagycseb (nagymihályi járás) településeken (a mai Szlovákia területe). Ezek a települések Ungvárhoz (Ung vármegye) sokkal közelebb voltak, mint a Sátoraljaújhely), ezért lehet, hogy a Rákóczi Szabadságharc után áttelepültek Ung vármegyébe.
- 1705-1713 között élt Sátoraljaújhelyen egy Fortuna János, akinek a foglalkozása vincellér volt (vélhetően Fortuna Mátyás fia - 1664-1670) nemes, ahonnan eddigi kutatásaink szerint nyomtalanul eltűnt!
- A Zemplén Vármegyei Fortuna nemesek vélhetően jobbágytelken élő nemesek voltak, dézsmát nem fizettek.
- A Fortuna nemesek őrt álló katonai nemesek és vincellérek voltak.
- 1891-ben a Magyarország iparosainak és kereskedőinek címjegyzékében 3 Fortuna is szerepelt: Buzinka(1), Forró(1), Uj-Pest(1)
- A mai Magyarország területére a Fortunák Lengyelországból, Szlovákiából, Ukrajnából és Romániából kerültek.
- Magyarországról Amerikába, Canadába, Cseh-és Szlovákiába kerültek a Fortunák. 1820-1957 között például 19 Fortuna emigrált az USA-ba.
Magyarországon jelenleg:
7 Fortuna nemzetség található, de lehet, hogy csak öt?
BAZ megye: Forró, Miskolc, Kazincbarcika
Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Pest megye: Esztergom, Nagyigmánd, Budapest, Győr
Békés, Csongrád, Bács-Kiskun, Komárom-Esztergom megye: Battonya, Szeged, Baja, Nagyigmánd
UKRÁN vonal: Miskolc, Nagyigmánd, Csém (bevándorlók)
Szlovák vonal: Mezőtúr, Csorvás (kivándorlók)
Lengyel vonal: Kunszentmárton-Csongrád-Bátonyterenye-Dunaharaszti (II. Világháború)
Görög vonal: Miskolc-Balatonmáriafürdő-Pécs (I. Világháború)
2004 január 31-én megalakult az I. Országos Fortuna Találkozó Szervező bizottsága, ahol elhatároztuk, hogy 2004. július 03.-án (szombat) Lillafüreden tartjuk az I. Országos Fortuna Találkozót, melyre a közel 100 Fortuna nevet viselő közül 65 jött el. Sokan itt tudták meg, hogy ki-kivel is rokon.
A legidősebb Fortuna: özv. Keller Ferencné, született Fortuna Teréz (90 éves)
Lehet, hogy közös Ősök?
- Szerencsés nevünk ellenére azonban közülünk elég sokan munkanélküliek, szerény nyugdíjasok, de van köztünk mozgássérült is. Legtöbben B.A.Z. Megyében, illetve Miskolcon élünk.
- Tudomásom szerint vannak köztünk:
Egykori jóhírű focista, - Az EDDA zenekar egyik dobosa is Fortuna volt.
- Az egykori EDDÁS Fortuna László (TÜSI) nagyszülei Gesztelyben laktak, de a kutatásainkból kiderült, hogy Rakacaszendről kerültek ide. A családfáját kutatva kiderült, hogy 1770-ig legalább annyi ősei vannak, mint a mi forrói családunknak. Ezek alapján joggal tételezhetjük fel, hogy családaink egy tőről fakadnak. Ezirányú kutatások jelenleg is folynak, csakúgy, mint a nemesi címer felkutatása.
2 Fortuna László ( Szerző Tüsivel fotó )
2006-ban Battonyán találkoztunk, ahol a nagy távolság miatt csak 55 Fortuna nevű vett részt, melyre már a családias hangulat volt a jellemző. Másnap aradi kiránduláson vettünk részt.
Battonyai csoportkép
2008-ban Budapesten találkoztunk, ahová már szlovákiai Fortunák is eljöttek. Az esemény hangulatát egy dunai hajókirándulás alapozta meg, majd az EDDA egykori dobosának (Tüsi) Fortuna László élménybeszámolója tette emlékezetesebbé a találkozót. A III. Országos Fortuna Találkozón 81 fő vett részt.
Budapesti csoportkép
2011-ben Csongrádon találkoztunk. A Kőrös-toroknál és a Belváros nevezetességeinél tett barangolásunk, illetve a csongrádi rendezvényeken való részvétel feledhetetlen emléket hagyott a résztvevőkben. A csekély létszám ellenére igen jó, családias hangulat alakult ki, melyhez nagymértékben hozzájárult a szervező házigazdák vendégszeretete is. A IV. Országos Fortuna Találkozón 23 fő vett részt.
Az első találkozó 10 éves jubileuma alkalmából az V. Országos Fortuna Találkozót 2014.07.05-én ismét Lillafüreden tartottuk meg, melyen 53 fő vett részt. A Nemesi Adománylevél és Címer bemutatása mellett a Függőkertek megtekintése szerepelt a programunkban. A találkozó díszvendége a Fortuna Rádió volt.
Dr. Hatvany Béla Csaba kutatásai alapján 2013-ban előkerült a Nemesi adománylevél és címer is.
A legfontosabb információ az, hogy ez egy nemességet megerősítő adománylevél, tehát a Fortunák az adományozás előtt is nemesek voltak.
A kutatás tehát folytatódik